Praha - Rezidence EXPO

Lokalita Praha 8 - Karlín
Rok 2008 - 2010
Investor Pražská správa nemovitostí, s.r.o.
Stupeň studie, DSP, DPS
Stav realizováno
Tým Michal Procházka, Lukáš Bezecný, Jiří Markevič, Monika Kaifošová, Jan Zeman

 

Kinoautomat! Oblíbená česká atrakce na světové výstavě Expo 1967 v Montrealu. Ano, tento slavný příběh se odehrával v hotelovém domě na pražském sídlišti Invalidovna. V domě, který stejně jako celé sídliště, je jednou ze „světlých“ památek komunistického režimu z období před Pražským jarem. Dům, který pozitivně působil na lidi třpytivou fasádou, slavnými obyvateli a v neposlední řadě svou známostí z filmového plátna. Dům, který byl dalším pokusem komunistického režimu o vytvoření kolektivního domu se službami. Dům, kde obyvatelé měli shodné vybavení, dostávali k dispozici ložní prádlo a v přízemí se nacházely služby a kavárny (realizovány ovšem až při současné rekonstrukci). Dům, který 40 let chátral.

Autory původního návrhu byli architekti Josef Polák a Václav Šalda z Pražského projektového ústavu. Dům vychází ze vzoru Le Corbusierových obytných jednotek a dochází zde k uplatnění zásad moderní architektury, jako je uvolněné přízemí a volné průčelí. Pásová okna jsou pak nahrazena zavěšenou fasádou s parapety a nadokenními prvky z lisovaného hliníkového plechu ve tvaru psaníček.

Při rekonstrukci objektu jsme vycházeli z hodnoty, kterou „svému“ domu vnukli jeho autoři. Snažili jsme se zanechat promyšlené dispoziční řešení malých obytných jednotek velikosti 26m2, resp. 40m2s minimalizací zbytečných komunikačních prostorů, i přesto, že obytné místnosti neodpovídají svou velikostí současným přísným českým normám. Podobně důležité bylo uchovat výjimečné materiálové ztvárnění objektu.

Vytvořil Marek Fišera za použítí is4wfw